środa, 30 września 2009

10^100

Czym jest projekt 10^100?
10 do potęgi 100 to liczba gogol. I nie przypadkowo gogol kojarzy się z google, gdyż to od tej liczby wzięła nazwę ta wyszukiwarka. Ale Google to nie tylko wyszukiwarka - to cały osobny ekosystem w sieci. Niektórzy mówią, że Google jest zły, że zbiera nasze dane o nas i przetwarza je aby zarabiać. Pewnie, skoro nie płacimy za usługi jakie nam oddaje, to ja nie mam nic przeciwko. A teraz przynajmniej część zarobionych tak pieniędzy może zostać wydane na szczytny cel.
Rok temu korporacja Google zapowiedziała, że przeznaczy dziesięć milionów dolarów amerykańskich na jeden cel, który ma przynieść pożytek całej ludzkości.
Z strony projektu

Dlaczego taki projekt?
Jeszcze nigdy w historii tak wiele osób nie miało do dyspozycji tylu informacji, narzędzi i sposobów realizacji swoich pomysłów. Jednocześnie bardzo wiele osób z najróżniejszych środowisk potrzebuje pomocy zarówno w sprawach małych, jak i dużych.
Do tego dochodzą wyniki badań utwierdzające nas w odwiecznym przekonaniu, że, poza określonym podstawowym poziomem dobrobytu materialnego, jedyną rzeczą, która daje nam szczęście jest pomaganie innym ludziom.
Innymi słowy pomaganie pomaga wszystkim: osobie pomagającej i otrzymującej pomoc.
Pytanie brzmi: co może pomóc? I co pomoże najlepiej?
W Google nie uważamy, że znamy wszystkie odpowiedzi, ale wierzymy, że każdy problem ma swoje rozwiązanie. Może on się znajdować w laboratorium, firmie lub na uniwersytecie — a może gdzieś zupełnie indziej.
Być może rozwiązanie czyjegoś problemu znajduje się w Twojej głowie; to może być coś, co udało Ci się zaobserwować, jakieś pojęcie, nad którym się zastanawiasz, niewielka zależność, którą zauważysz, jakaś stara rzecz, na którą spojrzysz z innej perspektywy.


Więcej o projekcie można się dowiedzieć na jego stronie:
Polska strona projektu 10^100

A teraz to co najciekawsze - na podstawie nadesłanych pomysłów (przeszło 150k) stworzono kilkanaście które są wypadkową tego co ludzie nadesłali.
strona głosowania - Tłumaczenie. Nie idealne, sle ujdzie

Projektów jest sporo, ale nie wszystkie są widoczne od razu. Jeżeli na pierwszej liście nie ma nic ciekawego, proponuję odświeżyć stronę i poszukać pośród nowych możliwości. Dwa, trzy odświeżenia pokażą wszystkie możliwe projekty.
Pośród projektów jest kilka będących odpowiedzią na światowy kryzys gospodarczy ostatnich lat - tworzenie lepszych narzędzi bankowych, bardziej przejrzystych rządów i systemów podatkowych. Jest też bardzo dużo tych dotyczących edukacji - zarówno wspomagania kształcenia specjalistów jak i kształcenia w krajach trzeciego świata. Są też i projekty humanitarne, jak system usuwania min przeciwpiechotnych czy monitorowania i alarmowania świata o ludobójstwach.
I wiele, wiele innych. Gdybyś miał 10 milionów dolarów i chciał je wydać z pożytkiem dla świata, to na co być przeznaczył pieniądze? A skoro nie masz tych 10 milionów, to przynajmniej zagłosuj na co Google ma je wydać.

Brak komentarzy: