niedziela, 14 grudnia 2008

Wspólny mianownik życia

16s rRNA

Podręcznik do biologi molekularnej

Wczoraj Rybzor poinformował mnie, że już miesiąc minął od kiedy ostatni wpis miałem.
No to będzie o rybach...między innymi.


Nie lubię filozofów. Szczególnie kiedy zaczynają krzyczeć iż filozofia jest królową nauk. Ileż to już się naczytałem, że filozofia powinna być obowiązkowa w podstawówce/gimnazjum/liceum. Że rozwija umysłowo, że bla bla bla.
Ktoś może zadać pytanie, czemu tak nie cierpię filozofów. Za odpowiedź niech posłuży wypowiedź pewnego mędrka: "Filozofia stawia pytania o sens wszechświata i poszukuje na nie odpowiedzi" (cytat niedokładny, ale sens ten sam)
I teraz pytanie: Na które z swoich pytań pytań znaleźli zadowalającą odpowiedź?
Odpowiedź, która przetrwałaby konfrontację z rzeczywistością?
Odpowiedź, która nie sprawia, że trzeba zadań więcej pytań?

Dla mnie prawdziwym mędrcem jest biolog, fizyk, chemik, inżynier....łapiecie o co chodzi. Tacy ludzie, o ile akurat wykonują pracę badawczą, nie tylko szukają odpowiedzi na pytania o naturę wszechświata, ale także znajdują ją. Wcześniej czy później.

Sens życia? Wspólny mianownik życia? Czym się różnimy od chomika?

No właśnie, mamy 16s rRNA. Cóż to jest? Bardzo proste, to cząsteczka rybosomalnego polirybonukleotydu o stałej sedymentacji 16.
Każdy opuszczający gimnazjum powinien wiedzieć jak zapytać wujka google aby dowiedzieć się co to jest. Ale, że zapewne nie wie, to już spieszę z wyjaśnieniami.
Każda komórka eukariotyczna ma jądro komórkowe, w którym zachowane jest jej DNA. W procesie transkrypcji powstaje kopia fragmentu* DNA i zostaje ona przekazana do cytoplazmy.
Kopia w cytoplazmie trafia na szorstkie retikulum endoplazmatyczne. Kopię (matrycowy RNA) obsiada rybosom i rozpoczyna proces translacji, czyli składanie łańcucha poliaminokwasowego na matrycy RNA.
To tak po krótce. Jakbym chciał napisać dokąłdnie, musisłlbym pisać księżkę. Prawdopodobnie w dwuch tomach.

Rybosom składa się z dwuch podjednostek. To wiecie z gimnazjum. Mała podjednostka ma stałą sedymentacji 30s. W jej skład wchodzi właśnie 16srRNA. I teraz myk - 16srRNA jest kodowane w DNA, a kombinacja deoksyrybozonukleotydów ją kodująca jest stała w obrębie gatunku. Oreślając sekwencje dwóch żywych organizmów można łatwo stwierdzić stopień pokrewieństwa pomiędzy tymi dwoma organizmami.
16srRNA występuje w wszystkich organizmach żywych, zarówno eukariotycznych jak i prokariotycznych.

Jeżeli przyjąć, że życie można zapisać w postaci ułamka, to jego mianownikiem byłoby 16srRNA, zaś licznikiem fenotyp danego organizmu.


*Kopia...hmmm...to można przerobić na dobry argument przeciwko zakazu kopiowania, głupim prawom autorskich i powielania informacji, licencjonowaniu....nawet kościół by musiał to poprzeć...o tym będzie następny wpis

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Wolałbym włazić sobie co dzień, jeszcze przez 2 miesiące na blog i widzieć ten sam wpis, niż czytać po miesiącu te inżynierskie wypociny!